Rodzice dla Zdrowia na Facebookumypacjenci.org na Twitterze mypacjenci.org na youtube mypacjenci.org na slideshare

Lekarz też człowiek? - Basia Szmydt

Prezentujemy fragment wpisu z bloga Basi Szmydt:

Aż pewnego dnia dostaję maila. Proszą, żebym przyjechała na warsztaty. Chcą porozmawiać o opiece pediatrycznej w Polsce, Myślę sobie: „Świetnie! Oczywiście, że pojadę. Powiem im wszystkim co złego mnie spotkało i spotyka, jak to jest beznadziejnie w naszym kraju się leczyć, bla bla bla” - długa litania.
Spotykam się jednak z ludźmi, którzy uczą mnie, że moją postawą nic nie wskuram. Kto to taki? Zespół Fundacji My Pacjenci.
W ciągu jednej minuty zmieniam swoje nastawienie. Rozmawiam z mądrymi ludźmi. Ludźmi, którzy wiedzą, że jest źle, że trzeba chodzić z siatkami wypełnionymi po brzegi ptasim mleczkiem, mieć doskonałe znajomości i najlepiej nie chorować wcale. Ludźmi, którzy zachęcają nas, czyli wszystkie blogerki zebrane na spotkaniu i ich czytelników, nie do agresywnej walki, ale do poznawania swoich praw jako pacjenta. Do nieustannego szukania dobrych lekarzy. Lekarzy z pasją. Bo kiedy będziemy znali swoje prawa jako pacjent, będziemy też wiedzieli czego możemy oczekiwać i jak pielęgniarka czy lekarz powinni się względem nas zachować.
Czego ja oczekuję od lekarza, pielęgniarki, szpitala?

- poczucia bezpieczeństwa,

- traktowania mnie jak partnera, a nie wroga, który zadaje zbyt dużo pytań
- pełnej i rzetelnej informacji, na każdym etapie leczenia mnie czy mojego dziecka
- empatii
- rozmowy
- bezpłatnej opieki lekarskiej bez konieczności dawania łapówek
Czy to dużo? Dla mnie to elementarne, podstawowe rzeczy, które powinny być normą w XXI wieku. I choć zdaję sobie sprawę, że za tym wszystkim co złe nie zawsze stoi konkretna osoba w postaci lekarza czy pielęgniarki, ale system nie do pokonania i nie do przebicia – to wiem, że dopóki będziemy zachowywać i czuć się jak ofiary w obliczu korzystania z pomocy medycznej, dopóki będziemy nosić siaty wypełnione po brzegi alkoholem i ptasim mleczkiem, dopóki nie wyrazimy jasno swojego zdania i wreszcie dopóki każdy z nas nie będzie znał swoich praw jako pacjent – NIE ZMIENI SIĘ NIC.

Zachęcamy do przeczytania całości artykułu Lekarz też człowiek !


 

Raporty