Rodzice dla Zdrowia na Facebookumypacjenci.org na Twitterze mypacjenci.org na youtube mypacjenci.org na slideshare

Alfabet Witaminkowy

 

Zdrowa dieta to taka, która dostarcza wszystkich potrzebnych składników: białka, tłuszczy, węglowodanów, składników mineralnych i oczywiście witamin. Niby wszystko to wiemy, jednak w praktyce komponowanie jadłospisu nie jest takie łatwe. Gdzie szukać cennych składników? Jak skomponować menu, aby ich działanie wzajemnie się wspomagało? Odpowiedź znajdziesz w naszej piosence!

Piosenka ALFABET WITAMINKOWY nie jest jedynie kolejnym przebojem o witaminach. Jej treść ma charakter edukacyjny i dokładnie wyjaśnia, jakie zadania pełnią w organizmie najważniejsze z witamin oraz w których daniach ukrywają się tajemnicze witaminki! Co ciekawe, tytuł piosenki tworzą ich imiona: ABCDE, które układają się w kolejności alfabetycznej. Dzieci, oglądając teledysk piosenki mogą zauważyć „talerzyki witaminkowe”, na których znajdują się pyszne produkty. Przy każdym z talerzyków jako podpowiedź podskakuje literka z imieniem witaminki.

W naszym teledysku witamina D została wyróżniona na tle całego Alfabetu witaminkowego i nie bez powodu nazywana jest „witaminą słoneczną”. Syntezowana w organizmie człowieka pod wpływem promieniowania UV występuje w niewielkich ilościach w produktach spożywczych, a w praktyce nie ma możliwości, żeby na talerzu było jej pod dostatkiem. Eksperci zalecają zatem korzystanie z „kąpieli słonecznych”, zwracając jednak uwagę, iż w Polsce nie są one wystarczające. Aby zapewnić organizmowi należną dawkę witaminy D niezbędna jest jej suplementacja. Jej suplementu potrzebujemy w szczególności w dni chłodne i pochmurne (kwiecień-wrzesień). Starannie ubrani, chronimy się przed chłodem i tym samym uniemożliwiamy syntezę „słonecznej witaminy” w naszej skórze.

Jestem dietetykiem i mamą trójki wspaniałych dzieci. Słowa piosenki „Alfabet witaminkowy” zespołu OREGANKI napisałam z myślą o dzieciach i jej rodzicach, aby ważne dla zdrowia zalecenia ekspertów stały się dla nich oczywiste i dziecinnie proste. Muzykę do piosenki skomponował mój mąż: Zbyszek Murawski. Zachęcamy wszystkich rodziców i dziadków do wspólnej, owocnej zabawy i nauki w jednym. Obejrzyjcie Alfabet witaminkowy i wspólnie skomponujcie Wasze ulubione „danie witaminkowe”!

Zapraszamy do obejrzenia teledysku Alfabet Witaminkowy

 

Autorzy: Joanna Neuhoff-Murawska i Zbyszek Murawski

 


 

Raporty