Rodzice dla Zdrowia na Facebookumypacjenci.org na Twitterze mypacjenci.org na youtube mypacjenci.org na slideshare

Pierwsza wizyta u pediatry - linemed.pl

Co zrobić, żeby mama się nie bała?

Pierwsza wizyta u pediatry przypada zazwyczaj na moment, gdy dziecko skończy pierwszy miesiąc życia. Często młode mamy bardzo się tym denerwują. Żeby więc wszystko przebiegło sprawnie i bez niepotrzebnych niespodzianek, należy się wcześniej przygotować. Pozwoli to ograniczyć stres do minimum.

Warto odpowiednio wcześniej wybrać przychodnię i lekarza. Ważne jest oczywiście by pediatra był dobrym specjalistą, ale równie istotne jest, by w przychodni panowała miła i serdeczna atmosfera. Jest to bardzo ważne zarówno dla samopoczucia matki, jak i dziecka, które widząc zadowolenie mamy, będzie czuło się bezpieczniej. 

Udając się na pierwszą wizytę należy założyć dziecku odpowiednie ubranko – takie, które będzie łatwo zdjąć i założyć - oraz włożyć odpowiednie rzeczy do torby:

  • pieluszkę tetrową,
  • kocyk (różne badania są wykonywane w różnych gabinetach, dzięki kocykowi nie trzeba będzie dziecka co chwilę rozbierać/ubierać),
  • zestaw do przewinięcia (2-3 zapasowe pieluszki, chusteczki do pupy i krem lub zasypkę),
  • smoczka zapasowego (oczywiście tylko jeśli dziecko ssie smoczka),
  • książeczkę zdrowia dziecka.

Na pierwszej wizycie lekarz będzie sprawdzał słuch, wzrok i ciemienie przednie. Weźmie również „pod lupę” rozwój fizyczny i psychosomatyczny dziecka. Będzie kontrolowana waga i wzrost. Odbędzie się również badanie, które ukierunkowane jest na wykrycie dysplazji stawów biodrowych. U chłopców będzie również badana obecność jąder w mosznie. 

Na tej wizycie dziecko zostanie również zaszczepione. Żeby oszczędzić mu bólu można posmarować miejsce w którym będzie wykonany zastrzyk specjalną maścią przeciwbólową. Ważne jest, by zrobić to godzinę przed szczepieniem. Jeśli dziecko ssie pierś, to po wykonaniu ukłucia można dać mu się przy niej uspokoić.

Pediatra może zadać kilka pytań dotyczących żywienia i zdrowia dziecka. Również mama idąc na pierwsze spotkanie z lekarzem często ma wiele pytań, które ją nurtują. Jednak w czasie wizyty część z nich można zapomnieć. Warto więc zapisać je sobie, by mieć pewność, że dowiemy się wszystkiego, czego chcemy. Jest to bardzo dobry moment na wyjaśnienie wątpliwości i zasięgnięcie profesjonalnej porady.

Jeżeli mama czuje taką potrzebę, to warto na tę pierwszą wizytę zabrać kogoś bliskiego, kto zachowa więcej zimnej krwi i wesprze ją w tej stresującej sytuacji. 

W trakcie wizyty należy kontrolować to w jaki sposób lekarze i pielęgniarki obchodzą się z dzieckiem. Należy pamiętać, że jest to mały człowiek i należy go odpowiednio traktować. Jeżeli cokolwiek Cię zaniepokoi, postaraj się temu sprzeciwić. 

Aleksandra Grzędzińska, linemed.pl

Asics footwear | 【海外近日発売予定】 サウスパーク × アディダス オリジナルス キャンパス 80S "タオリー" (GZ9177) - スニーカーウォーズ

 

Raporty