Rodzice dla Zdrowia na Facebookumypacjenci.org na Twitterze mypacjenci.org na youtube mypacjenci.org na slideshare

Pielęgnacja skóry dziecka- linemed.pl

Skóra niemowląt i małych dzieci jest bardzo podatna na wszelkiego rodzaju podrażnienia, dlatego powinno się ją pielęgnować ze szczególną dbałością. Należy zwrócić uwagę na delikatność i jakość wszelkiego rodzaju kosmetyków. Ważna jest również jakość proszków do prania dziecięcych ubranek...

Wybierając produkty zwróćmy uwagę na zawartość barwników, konserwantów, detergentów oraz alkoholu. Powinny być bezzapachowe, lub o bardzo delikatnym zapachu. Nawet gdy maluszek ma zdrową skórę bez widocznych podrażnień – należy ją odpowiednio nawilżać i natłuszczać.

Kąpiel

Niemowlętom zaleca się codzienną ok. 5-10 minutową kąpiel. Temperatura wody powinna mieć ok. 37°C. Do mycia najlepiej stosować tzw. emolienty – kosmetyki o właściwościach nawilżająco-natłuszczających o obojętnym pH (5,5). Przez pierwszy miesiąc (a nawet pół roku) można z powodzeniem myć główkę dziecka tym samym preparatem co całe ciałko. Po kąpieli należy delikatnie osuszyć skórę dotykając ją miękkim ręcznikiem (nie pocierać – można łatwo spowodować otarcia naskórka). Następnie powinno się nasmarować pudrem wszystkie miejsca gdzie łatwo o podrażnienia lub stany zapalne: wszystkie fałdki, pod pachami, szyję i pachwiny. Jeśli skóra dziecka jest mocno przesuszona, należy po kąpieli nasmarować wysuszone miejsca (lub całe ciałko) oliwką pielęgnacyjną dla niemowląt. Trzeba pamiętać o tym, aby nie używać na raz oliwki i pudru. Codzienna kąpiel jest nie tylko skuteczną czynnością pielęgnacyjną, ale też pomaga dziecku wyciszyć się przed snem.

Ochrona miejsc podatnych na podrażnienia

Szczególnie wrażliwym miejscem u niemowląt jest pupa. Należy przy każdej zmianie pieluszki, dokładnie ją umyć i posmarować tłustą maścią lub kremem stanowiącym dodatkowe zabezpieczenie skóry (w aptekach jest bardzo duży wybór takich preparatów). Do mycia można używać popularnych nawilżanych chusteczek. Niestety czasem okazuje się, że skóra dziecka źle reaguje po umyciu chusteczkami. W takim wypadku jedynym wyjściem są jednorazowe, bawełniane waciki nasączone przegotowaną wodą. 

Pieluszkowe zapalenie skóry

Czasem nawet szczegółowe zabiegi pielęgnacyjne nie zapobiegną powstaniu tzw. odparzeń (pieluszkowe zapalenie skóry). Odparzenie to zaczerwienienie skóry, czasem swędzące; źle leczone przechodzi w rozległe czerwone plamy z ropnymi pęcherzykami. Powodem tego jest duża wilgotność w pieluszce i słaby dostęp powietrza.

Sposoby leczenia odparzeń: 

 • jak najczęściej wietrzyć podrażnione miejsce (można położyć dziecko na pieluszce tetrowej z gołą pupą kilka razy dziennie),
 • używać specjalistycznych maści i kremów wspomagających leczenie (najczęściej zawierają tlenek cynku mający działanie wysuszające i ściągające),
 • zmieniać pieluszki częściej niż dotychczas, nie czekać aż pieluszka się zapełni
 • można wykąpać dziecko w krochmalu (2 płaskie łyżki mąki ziemniaczanej rozrobić w kubku z ciepłą wodą, następnie wlać do wanienki), kąpiel w krochmalu działa łagodząco na podrażnienia

Jeśli mimo stosowania powyższych wskazówek, odparzenia nie ustępują – należy udać się do lekarza. 

Potówki

Potówki są częstą przypadłością skóry niemowlęcej. Powodem ich powstawania jest przegrzanie. Występują w postaci drobnych czerwonych krostek lub pęcherzyków, najczęściej w miejscach, gdzie skóra najwięcej się poci: fałdki, pachy, szyja. 

Sposoby leczenia potówek:

 • ubierać dziecko w lekkie, przewiewne ubranka ze 100% bawełny (nie używać ubranek ze sztucznych tkanin i wełny)
 • obniżyć temperaturę pomieszczenia w którym przebywa dziecko (temperatura nie powinna przekraczać 21-22°C)
 • można wykąpać dziecko w krochmalu lub wodzie z dodatkiem nadmanganianu potasu (do wody dodać kilka kryształków, woda powinna być lekko różowa).

Atopowe zapalenie skóry (AZS)

AZS u niemowląt występuje w postaci suchej-łuszczącej się wysypki, najczęściej na buzi (policzki nienaturalnie się świecą), płatkach uszu, rzadziej w zgięciach kolan i łokci. Zmienione miejsca swędzą, co powoduje, że dziecko się drapie i jest niespokojne. Częste drapanie może powodować zakażenie. W przypadku podejrzenia atopowego zapalenia skóry, należy jak najszybciej udać się do lekarza. Najczęstszą przyczyną jest alergia (w większości przypadków alergia na mleko krowie – skaza białkowa).

Sposoby łagodzące AZS:

 • kąpiele w krochmalu, używanie delikatnych płynów do mycia z dodatkiem lipidów
 • stosowanie hipoalergicznych kremów przeznaczonych dla skóry atopowej
 • używanie łagodnych środków piorących
 • stała obserwacja i eliminacja podejrzanych czynników powodujących wysypkę (np. produkty spożywcze, środki piorące)
 • zapobieganie drapaniu ran przez dziecko (w krytycznych momentach można zastosować środki łagodzące swędzenie – przed ich zakupem należy zasięgnąć porady lekarza).

Katarzyna Zagórska/linemed.pl


 

Raporty