Rodzice dla Zdrowia na Facebookumypacjenci.org na Twitterze mypacjenci.org na youtube mypacjenci.org na slideshare

Trzydniówka? Tylko spokojnie! - linemed.pl

Przychodzi nagle, atakuje wysoką gorączką. Trwa zwykle trzy dni. Jest zmorą większości młodych matek. Gorączka trzydniowa (inaczej rumień nagły lub potocznie trzydniówka) jest chorobą zakaźną, ale na szczęście niegroźną. Atakuje dzieci między 6. a 36. miesiącem życia. 

Okres inkubacji trwa od 5 do 17 dni. Sama infekcja trwa od 3 do 5 dni. Po jej przebyciu nabywa się odporności na całe życie. Nie ma sposobu, by skrócić przebieg choroby, nie ma też na nią szczepionki.

Gorączkę trzydniową po raz pierwszy opisano w 1910 roku. Jednak to, co ją wywołuje, odkryto dopiero dwadzieścia lat temu. Za przyczynę choroby uznano wirusa HHV6 (human herpesvirus 6), występującego w odmianie A i B. 

Objawy choroby
Trzydniówka rozpoczyna się nagłą wysoką gorączką (nawet powyżej 39 st. C), której nie poprzedzają żadne inne objawy wskazujące na chorobę. Zwykle, mimo podwyższonej temperatury, dziecko czuje się dobrze. Taki stan trwa najczęściej 3 dni. Po tym czasie gorączka spada, a na twarzy i tułowiu chorego malucha pojawia się grudkowata czerwona wysypka. Od tego czasu dziecko przestaje już zarażać, a jego stan bardzo szybko się poprawia. Po kilku dniach nie ma też śladu po wysypce.

Czy wezwać lekarza?
Każde dziecko (szczególnie niemowlę) z wysoką gorączką wymaga konsultacji lekarskiej. Pediatra powinien zbadać chorego, by wykluczyć inne choroby niż gorączka trzydniowa wywołujące podobne do niej objawy (np. zapalenie ucha środkowego czy zapalenie płuc).

Czasem bardzo wysoka temperatura ciała może wywołać drgawki u chorego niemowlęcia. Gorączkowe drgawki trwają zwykle około 1 minuty. Jeśli przytrafią się Twojemu dziecku, nie wpadaj w panikę. Trzymaj malucha w ramionach lub połóż go na łóżku, na boku. Usuń wszystko z jego ust. Nie karm go ani nie pój w tej chwili! Natychmiast po ataku wezwij lekarza.

Co możesz zrobić?
Twoje zadanie to przede wszystkim obniżać temperaturę ciała chorego dziecka.
Po konsultacji z pediatrą możesz maluchowi podawać odpowiednie dawki paracetamolu. Możesz też stosować niefarmakologiczne sposoby na gorączkę. Przykładaj dziecku chłodne okłady na czoło i kark, przecieraj jego ciało gąbką moczoną w letniej (nie zimnej!) wodzie lub zastosuj letnią kąpiel. Pamiętaj, by w domu nie było za ciepło, a chory powinien być lekko i przewiewnie ubrany.

Chore dzieci nie mają ochoty na jedzenie. Najważniejsze, by dużo piły.
Jeśli karmisz piersią, niemowlę przystawiaj częściej niż zwykle. Jeśli karmisz sztucznie, częściej podawaj mleko w butelce. Starszemu dziecku proponuj wodę mineralną, soki lub herbatę, unikaj napojów gazowanych.

Na dwór możesz wyjść z dzieckiem dopiero po całkowitym ustąpieniu objawów.

linemed.pl


 

Raporty