Rodzice dla Zdrowia na Facebookumypacjenci.org na Twitterze mypacjenci.org na youtube mypacjenci.org na slideshare

Jak aplikować leki maluchowi? - linemed.pl

Jesteś młodą matką i wiele razy zastanawiałaś się, jak maluchowi podać syrop, krople czy czopek? Truskawka, malina, banan, pomarańcza - to tylko niektóre smaki i zapachy leków dla dzieci. Co z tego, że pachną i smakują jak ulubione owoce, kiedy w chwilach choroby maluchy nie chcą nawet patrzeć na to, co chcemy im zaaplikować. To jednak nie takie trudne, trzeba tylko znać kilka prostych i sprawdzonych sposobów. 

Syrop

Niemowlęciu syrop najlepiej podać strzykawką. Odmierz odpowiednią dawkę i zaaplikuj ją wprost do buzi malucha. Starszemu dziecku możesz podać syrop łyżeczką (najlepiej z miarką). Zawsze upewnij się, że czy lek został połknięty.Czopek


Połóż maluszka na plecach. Unieś jego nóżki tak, aby odbyt był dobrze widoczny. Ogrzany (w dłoniach) czopek delikatnie włóż zaokrąglonym końcem do pupy. Przez chwilę przytrzymaj ściśnięte pośladki malca, by czopek się nie wyślizgnął.Krople do uszu

Ogrzej buteleczkę z kroplami do temperatury pokojowej. Połóż maluszka najpierw na jednym boku i wpuść zaleconą ilość leku do ucha. Chwilę odczekaj, by krople spłynęły głębiej. Następnie przełóż dziecko na drugi bok i zaaplikuj krople do drugiego ucha. Również chwilę odczekaj.

Krople do nosa

Delikatnie odchyl głowę dziecka do tyłu i oprzyj ją np. o poduszkę. Włóż aplikator do jego nosa i spokojnie wyciskaj lekarstwo. 

Krople do oczu

Ułóż dziecko na plecach, delikatnie rozchyl kciukiem i palcem wskazującym jego powieki, po czym zakraplaj lek w wewnętrzny kącik oka. Przytrzymaj jeszcze przez chwilę rączki dziecka, aby nie tarło sobie oczu.

Tabletka

Małemu dziecku nie podawaj tabletek do samodzielnego połknięcia, bo może to doprowadzić do zadławienia. Najlepiej rozgnieć zalecaną dawkę na łyżeczce. Taki proszek zmieszaj z odrobiną wody. Pamiętaj, że nie wszystkie leki mogą być rozpuszczane w sokach owocowych czy w mleku. 

Smoczek z pojemniczkiem

Napełnij pojemniczek na lek. Włóż dziecku smoczek do buzi i powoli naciskaj palcem tłoczek. 

Pamiętaj!

Chore dziecko jest zwykle bardziej niż zwykle rozdrażnione i kapryśne, dlatego tym bardziej wszystkie czynności związane z podawaniem leków wykonuj bardzo spokojnie, ale zdecydowanie. W ten sposób zaoszczędzisz i maluchowi i sobie niepotrzebnych stresów.


autor: Aleksandra Grzędzińska, specjalista linemed.pl

 

Raporty